Stary pilarz o swoim życiu

Wspomnienia, refleksje, pomysły a także o drzewach.

Częsta wada ukształtowania pnia lub korony drzewa, powodująca osłabienie drewna

Niebezpieczna lipa nad szosą

Niebezpieczna lipa nad szosą

Ta lipa rośnie na skarpie nad szosą. Małe kąty rozwidleń pnia i odnóg korony tej lipy osłabiły drewno. Dwa lata temu jedna odnoga odłamała się i spadła na jezdnię.

Próchno w rozwidleniu

Z tego miejsca odłamała się odnoga lipy.

Można przypuszczać że ta lipa jest wypróchniała od samego dołu i zagnieździły się w niej mrówki. Stwarza realne zagrożenie w czasie wichury.
rozdarta lipa

To była lipa o podwójnym pniu.

Wichura przewróciła drzewo na szosę.

W czasie wichury lipa przewróciła się na szosę.

Drzewko rosnące w rozwidleniu lipy.

Nie tylko kurz może osiąść w rozwidleniu drzewa.

Rozwidlenia pnia o małym kącie w czasie przyrostu średnicy drzewa tworzą kieszeń, gromadzącą kurz i wodę. Zimą podczas mrozów zamarzająca woda zwiększając swą objętość, stopniowo rozsadza drewno w rozwidleniu. W okresie wegetacji pęknięcie zabliźnia się ale drewno już się nie zrasta. Taki proces powtarza się przez wiele lat. W powstałą w drewnie szczelinę dostają się grzyby i zaczyna się murszenie i próchnienie drewna. Drewno lip jest bardzo podatne na próchnienie. Nieraz ścinałem lipy całkowicie wypróchniałe wewnątrz, doskonale nadające się na ule, niestety wichury łatwo łamały lub wywracały takie lipy.
W nisko położone rozwidlenie nieraz wrzucane są kamienie.

Rozwidlona wielka lipa.

Wielka lipa przy szosie

To w rozwidleniu tej lipy wyrosło małe drzewko. Nie wiadomo jaki jest stan drewna w rozwidleniu tej lipy. Tego nie da się przewidzieć, ale przeważające wiatry mogą ewentualnie złamać tę lipę w kierunku od szosy. Burze niekoniecznie przestrzegają tego kierunku.

przykład małego kąta rozwidlenia pnia lipy

Inny przykład małego kąta rozwidlenia pnia lipy.

blizna po mrozowym rozsadzaniu drewna

Wyraźna blizna po mrozowym rozsadzaniu drewna.

Rozwidlenia pnia drzew, zwłaszcza o małym kącie, są wadą, gdyż często powodują rozłamywanie drzewa. Na tej lipie widać powstałą kieszeń i bliznę od mrozowego rozsadzania drewna.

Comments are closed.